Styl kolonialny powstał w XIX wieku wraz z rosnącą liczbą kolonii, głównie brytyjskich. Kolonizatorzy początkowo starali się przewieźć oryginalne meble i przedmioty użytkowe z rodzinnych krajów, jednak szybko okazało się, iż europejskie materiały nie mogą być stosowane w klimacie, w którym panują wysokie temperatury. Z tego powodu zaczęto wytwarzać meble z drewna egzotycznego. Wykorzystano bambus, marbaum mahoń, rattan. W ten oto sposób narodził się nowy styl oparty na orientalnych i afrykańskich korzeniach połączonych z tradycyjnymi europejskimi trendami.
Styl kolonialny łączy egzotykę oraz klasyczny wystrój wnętrz. Wnętrza w stylu kolonialnym są przede wszystkim naturalne, ale też eleganckie i wygodne. Meble w stylu kolonialnym są masywne, wykonane z drewna egzotycznego, najczęściej ciemne. Nierzadko bywają postarzane lub zdobione motywami inspirowanymi sztuką Indii, Azji, czy Afryki. Obecnie takie meble są często sprowadzane z tamtych regionów lub produkowane w odpowiedniej stylizacji. Dla tego stylu charakterystyczne są komody z licznymi szufladkami, masywne biurka, przeszklone biblioteczki. W tej samej linii proponuje się drzwi wewnętrzne wykonane z naturalnego drewna, zdobionego frezowaniami, czy ozdobnymi kasetonami.
Z wnętrzem w stylu kolonialnym idealnie komponują się kolory ziemi, odcieniu brązu, beżu oraz wanilia i biel. Te barwy doskonale kontrastują z ciemnymi, masywnymi, drewnianymi meblami, jednocześnie podkreślając naturalny charakter tego stylu. Ściany najczęściej są malowane, na podłogach powinno znaleźć się drewno. Uzupełnieniem stylu kolonialnego są dodatki w postaci pamiątek z dalekich podróży. Mogą je stanowić tkaniny, czy zwiewne woale, bambusowe rolety.
Styl kolonialny tworzy prawdziwą oazę spokoju. Miejsce idealne do odpoczynku po całym dniu pracy. Spójność i jednolitość sprawiają, iż przestrzeń jest bardzo przytulna i klimatyczna. Zastosowane kolory ziemi wprowadzają do pomieszczeń niebywały spokój.