Styl prowansalski

Styl prowansalski ukształtował się w rejonie leżącym na południu Francji i właśnie stąd zaczerpnął swoją nazwę. Cechy charakterystyczne tego rejonu to ogromne pola lawendy, słoneczny klimat i kamienne domki. Zbliżony jest do stylu rustykalnego, w którym podkreśla się domowe ciepło oraz sielski klimat. W stylu prowansalskim wykorzystuje się w mniejszym stopniu drewno na korzyść kamienia i ceramiki.

Meble w stylu prowansalskim są wykonane z żelaza lub litego drewna delikatnie rzeźbionego lub zdobionego motywami florystycznymi. Zazwyczaj są białe, beżowe, szare lub w jasnych odcieniach żółci.

Styl prowansalski to przede wszystkim słoneczny żółty, ciepły pomarańcz, miękkie złoto, świeży zielony, oraz błękit, fiolet. Dodatkowo pojawiają się elementy białe, kremowe, czarne i szarości, które stanowią spokojne tło dla reszty kolorów. Ściany powinny zawierać lekko chropowatą strukturę. Pod sufitem mogą pojawić się drewniane bale. Podłogi są kamienne pokryte bawełnianymi i wełnianymi chodnikami. Kuchnia nie obędzie się bez dużego, przeszklonego kredensu zawierającego zastawę stołową oraz okrągłego lakierowanego stołu z drewnianymi krzesłami.

Klimat prowansalski poczujemy wprowadzając rozmaite dodatki w postaci kutych półeczek, haftowanych obrazków, czy wiklinowych koszyków. Idealnym uzupełnieniem dla takich aranżacji jest podwieszenie suszonych ziół pod sufitem, woreczki z lawendą, barwne karafki, szklane wazony, czy aromatyczne zioła w donicach.

Styl prowansalski zachwyca swoim ciepłem i pozorną zwyczajnością. Używane w nim kolory obejmują niemal całe spektrum widma słonecznego. Jest to niewątpliwie jeden z kierunków promujących przytulne wnętrza kojarzone z ogniskiem domowym.