Styl minimalistyczny

Styl minimalistyczny we współczesnym wzornictwie jest niezwykle popularny. Źródeł takiego stylu należy szukać w Japonii. Charakteryzują go trzy podstawowe cechy: prostota, perfekcja i wyciszenie. Wnętrze minimalistyczne to proste wręcz ascetyczne formy, pozbawione ozdób. Dominują kąty proste i geometryczne formy o podstawowych kształtach, takich jak kwadrat, trójkąt, prostokąt. Główną zasadą jest: IM MNIEJ TYM LEPIEJ. Ważne jest wrażenie przestronności i porządku.

Meble i przedmioty codziennego użytku w takim stylu charakteryzują się prostotą i funkcjonalnością. Przedmioty są pozbawione ozdób. Wnętrze minimalistyczne narzuca również prostą, gładką powierzchnię dla drzwi wewnętrznych. Wykorzystanie takich form w przestrzeniach minimalistycznych emanuje dyskretnym urokiem tworząc wyjątkowy, pełen lekkości ład estetyczny. Do takich przestronnych wnętrz najlepiej komponują się niskie meble o prostej formie. Sama kanapa lub fotel stanowią ozdobę takiego wnętrza. To właśnie meble najczęściej są traktowane jako dekoracja domu.

Minimalizm wnętrz może stanowić tło dla wyeksponowania dużego obrazu, bądź mebla. We wnętrzch minimalistycznych ważne jest zastosowanie kolorów. Często wykorzystuje się biel i czerń oraz szarości i beże. Popularne jest kontrastowe łączenie barw. Przestrzeń minimalistyczna wykorzystuje metal, szkło, kamień, czy ceramikę.

Styl minimalistyczny idealnie komponuje się z nowoczesnym i industrialnym wnętrzem. Styl ten jest preferowany dla ludzi dobrze zorganizowanych i perfekcyjnych. Dzięki swej lekkości i neutralności doskonale nadaje się także do aranżacji niewielkich przestrzeni.