Styl rustylany

Rdzeniem stylu rustykalnego jest prostota i sielski klimat. We wnętrzach dominuje ciepła paleta barw: pastele, delikatne błękity, przydymione zielenie. Styl ten jest ukłonem w stronę ludowości. W jego wzornictwie wykorzystuje się kraty i pasy, roślinność nadającą sielankowy klimat, szydełkowane serwery, czy koronkowe firany. Często we wnętrzu zaprojektowanym w stylu rustykalnym pojawia się piec kaflowy z żeliwnymi drzwiczkami, czy kominek obudowany metodą tradycyjną.

Dominującym materiałem rustykalnych wnętrz jest drewno. Często jest ono bejcowane, malowane lub ługowane. Meble rustykalne posiadają solidne blaty zawierające sęki i spękania. Drzwi wewnętrzne prezentowane w takim stylu powinny zachować naturalną barwę drewna, albo jego rysunek z widocznymi słojami. Styl rustykalny doskonale podkreślają belki stropowe oraz drewniane podłogi.

Ściany najczęściej malowane są na biało, tynk niekoniecznie musi być gładki i równy. Bardzo ważną rolę pełnią dodatki: ceramiczne dzbanki, stare naczynia, wiklinowe koszyki, naftowe lampy.

Styl rustykalny jest uroczy i romantyczny. Myśląc o wnętrzu rustykalnym widzimy naturalność, przytulność oraz kojarzymy go z domem, rodziną i spokojem.